Siostry Służebniczki Starowiejskie

Siostry Służebniczki Starowiejskie w Szynwałdzie

Siostry Służebniczki Starowiejskie do Szynwałdu sprowadził Ksiądz Aleksander Siemieński gdy objął parafię zaczął starania aby sprowadzić siostry Służebniczki ze Starej Wsi do Szynwałdu. Początkowo przekonywanie parafian o potrzebie sprowadzenia sióstr było trudne. Ale w końcu bogatsi gospodarze Litwinowie zdecydowali się oddać część pola na tzw. "Plebankówce" pod budowę ochronki (do dzisiaj stoi tam ochronka sióstr). Drzewo na budynek mieszkalny dała księżna Sanguszkowa, a materiał na skromne budynki ofiarowali parafianie. Ordynariusz tarnowski, biskup Ignacy Łobos pisał wówczas do ks. Siemieńskiego: "Miłą nam była wiadomość, że pokonawszy przeróżne trudności już masz mieszkanie dla sióstr Służebniczek, które w szybkim czasie przyjdą do Szynwałdu, a pobożnością, dobrym przykładem i zacną pracą będą wspomagać duszpasterza w pracy dla wiejskiego ludu. Dlatego nie tylko zatwierdzamy to Twoje postanowienie, aby te siostry w tym nowym budynku zamieszkały i na stałe przebywały, ale udzielamy im pasterskiego błogosławieństwa". Pierwsze Siostry Służebniczki przybyły do Szynwałdu w październiku 1891 roku. Były to siostry Zofia Ślusarz, Florentyna Maria Marek i Ignacja Biega, zobacz zdjęcia Kaplicy Sióstr Służebniczek Starowiejskich w Szynwałdzie ›› (P.S).