Galeria
Galeria
Warto wiedziećSzybki kontakt
Szynwałd 1
33-158 Szynwałd
woj. małopolskie
tel. 14 6742 012
szynwald@diecezja.tarnow.pl

Ważne informacje
Porządek Mszy Św. Kancelaria parafialna Kontakt Czytania na każdy dzień
Kalendarz parafialny
Aktualności

"Czas ucieka wieczność czeka..."

Wszystkich Świętych. Uroczystość Wszystkich Świętych obchodzona pierwszego listopada wywodzi się głównie z czci oddawanej znanym i nieznanym świętym męczennikom, którzy oddali swoje życie dla wiary w Chrystusa. W III wieku rozpowszechniła się tradycja przenoszenia całych relikwii świętych, lub ich części, na inne miejsca. W ten sposób chciano podkreślić, że święci są własnością całego Kościoła. Kiedy w 610 roku papież Bonifacy IV otrzymał od cesarza starożytną świątynię pogańską Panteon, kazał złożyć tam liczne relikwie i poświęcił tę budowlę na kościół pod wezwaniem Matki Bożej Męczenników. Od tego czasu oddawano cześć wszystkim zmarłym męczennikom, w dniu 1 maja. Papież Grzegorz III w 731 roku przeniósł tę uroczystość na dzień 1 listopada, a w 837 Grzegorz IV rozporządził, aby odtąd pierwszy listopada był dniem poświęconym pamięci nie tylko męczenników, ale wszystkich świętych Kościoła katolickiego. Jednocześnie na prośbę cesarza Ludwika Pobożnego rozszerzono to święto na cały Kościół. (S.P)

Ogłoszenia Duszpasterskie 2017-10-29 XXX Niedziela zwykła, Rocznica Poświęcenia własnego Kościoła

1. Dzisiaj w nocy nastąpiła zmiana czasu na zimowy. Przypomnę, że od tej pory aż do ponownej zmiany czasu na letni, Msze Św. wieczorne w dni powszednie będą o godz. 17.00.
2. Jutro Spowiedź Św. przed Uroczystością Wszystkich Świętych: rano w godz. 7.30 do 9.30, a po południu w godz. 15.30 do 17.00; w Kaplicy na Św. Górce w godz. 15.00 do 16.00.
3. We wtorek zakończenie Nabożeństw Różańcowych. Różaniec jutro i we wtorek o godz. 16.15.
4. W środę wypada Uroczystość Wszystkich Świętych. Msze Św. do południa jak w niedziele; po południu o godz. 13.30 będą w kościele Nieszpory Żałobne, a potem procesja na cmentarz z modlitwami za wszystkich zmarłych. Po procesji ok. godz. 14.30 będzie na cmentarzu Uroczysta Msza Św. z kazaniem o prawdach wiecznych.
5. Zarówno w Uroczystość Wszystkich Świętych jak i w Dzień Zaduszny rano będzie prowadzona zbiórka do puszek przy bramach cmentarza na potrzeby naszego Seminarium Duchownego w Tarnowie .
6. "Bóg zapłać" za sprzątanie świątyni. Prosimy dalej z nr-ów 307 – 315; sprzątanie będzie wyjątkowo we wtorek.
7. Młodzież rozprowadza znicze na groby naszych bliskich - zachęcamy do zaopatrywania się u naszych młodych, którzy zbierają fundusze na zimowisko.
8. Zapraszamy na Pielgrzymkę do Kalwarii Zebrzydowskiej na Dróżki za zmarłych dnia 4 listopada, tj. w najbliższą sobotę. Wyjazd o godz. 3.00 rano z Zalasowej, powrót ok. godz. 20.00 wieczorem - koszt 35 zł. Zapisy do czwartku u przewodnika: tel. 505 147 406 lub 14 674 23 58. Osoby wyjeżdżające proszone są o napisanie wypominków i o ubranie się odpowiednio do pory roku.

Tydzień Misyjny

Misjonarz (łac. missionarius) - osoba wysłana przez Kościół w celu szerzenia wiary chrześcijańskiej według słów Jezusa Chrystusa "Idźcie i nauczajcie wszystkie narody". Tarnów to swego rodzaju stolica polskich misjonarzy. Wywodzący się stąd księża misjonarze pracują na całym świecie. Działalność misyjna Kościoła to działalność, którą podejmują wysłani przez Kościół przedstawiciele zwani misjonarzami. Celem misji jest między innymi głoszenie Ewangelii i zakładanie struktur kościoła wśród niechrześcijan. Po epoce wielkich odkryć geograficznych misjonarze byli często jedynymi orędownikami ludów tubylczych. Wiązało się to i do dziś wiąże z wprowadzaniem zdobyczy cywilizacyjnych, misjonarze oprócz chrześcijańskiego orędzia przynoszą ze sobą pomoc medyczną i ekonomiczną. Misyjne punkty medyczne w krajach "trzeciego świata" często są jedynym sposobem na zapewnienie podstawowej opieki ludności lokalnej. Misjonarze prowadzą też szkoły oraz podejmują działania umożliwiające podjęcie studiów wyższych przez młodzież. Zobacz zdjęcia w galerii z misji w Afryce Ojców Redemptorystów z Tuchowa więcej w galerii Muzeum misyjne i etnograficzne ››

Ogłoszenia Duszpasterskie 2017-10-22 XXIX Niedziela zwykła

1.Przeżywamy dzisiaj Niedzielę Misyjną rozpoczynającą Tydzień Misyjny - modlimy się za misjonarzy - składka na misje. "Bóg zapłać" za ofiary i dary w naturze dla Seminarium OO. Redemptorystów w Tuchowie.
2.Liturgiczne wspomnienia tygodnia:
środa - wsp. Św. Jana Pawła II, Papieża
sobota - święto Św. Szymona i Judy Tadeusza, Apostołów
3.Zbliża się Uroczystość Wszystkich Świętych i m-c listopad poświęcony szczególnej modlitwie za zmarłych. Zachęcamy do składania wypominków - tradycyjnie będą to wypominki roczne i listopadowe.
4."Bóg zapłać" za troskę o mogiły naszych zmarłych i o cmentarz. Bardzo proszę o segregację śmieci. Do kontenera wrzucajmy tylko wypalone znicze szklane i plastikowe , doniczki bez ziemi, sztuczne kwiaty. Odpady naturalne tj. suche wieńce, kwiaty, trawa, składajmy obok kontenera - zostaną usunięte w odpowiednie miejsce. Ułatwi nam to usuwanie śmieci i zdecydowanie zmniejszy koszty. Bardzo o to prosimy.
5.Odeszła od nas do wieczności śp. Stanisława Prokop - polecajmy jej duszę Bożemu Miłosierdziu.
6."Bóg zapłać" za sprzątanie świątyni. Prosimy dalej z nr-ów 300 A – 306.
7.W najbliższą sobotę, 28 października, będzie XVII Diecezjalne Spotkanie Misyjne w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Tarnowie. O godz. 10.00 Msza Św. pod przewodnictwem Ks. Bpa Andrzeja Jeża, później Różaniec za misjonarzy i zakończenie ok. godz. 14.00.

Skład nowej Rady parafialnej

Przewodniczący rady

Ks. Józef Michalski – proboszcz

Członkowie z urzędu
Ks. Marcin Górski – wikariusz
S. M. Dorota Olszówka – Przełożona Domu Sióstr Służebniczek NMP
P. Barbara Siedlik – grupa Odnowy w Duchu Świętym i Caritas
P. Kamil Kusek – przedstawiciel młodzieży
P. Ludwik Chrostek – kościelny

Członkowie z nominacji proboszcza
P. Krzysztof Mącior
P. Bartłomiej Mącior
P. Teresa Plebanek

Członkowie z wyboru
P. Paweł Grzyb
P. Józef Iwan
P. Zbigniew Iwan
P. Stanisław Krakowski
P. Józef Mazur
P. Mirosław Niemiec
P. Stanisław Plebanek
P. Mariusz Stańczyk
P. Stanisław Zegar

Rada parafialna – organ prawny lub administracyjny w parafii wykonujący powierzone mu zadania. Rada duszpasterska do której, należeć powinni księża pracujący w parafii oraz świeccy. Rada duszpasterska jest wyłącznie organem doradczym proboszcza, a jej zadaniem jest analiza działań pasterskich i definiowanie praktycznych wniosków. Istnienie rady duszpasterskiej nie jest wymuszone prawem kanonicznym, natomiast ich istnienie w parafiach diecezji zależne jest od decyzji biskupa diecezjalnego, który określa również sposób i zakres działania rad czytaj więcej ››

Hymn ŚDM PANAMA 2019 po polsku

Autorem oryginalnego hymnu "Niech mi się stanie według słowa Twego" jest Panamczyk Abdiel Jiménez. Polską wersję na zlecenie Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM przygotowało, Okręgowe Duszpasterstwo Młodzieży w Limanowej. Aranżacji podjął się, Bartek Szułakiewicz z Tarnowa. Solistami w hymnie są limanowscy artyści - Andrzej Skorupa, Marta Florek, Iwona Młynarczyk i ks. Łukasz Żurek. W nagraniu uczestniczył 90-osobowy chór, który składał się przede wszystkim z limanowskiej młodzieży. (S. P.)

Hymnu Światowych Dni Młodzieży 2019 w Panamie "Hágase en mí, según tu palabra"
Hymnu Światowych Dni Młodzieży 2019 w Panamie, polska aranżacja"Niech mi się stanie według słowa Twego"


więcej

Ogłoszenia Duszpasterskie 2017-10-08 XXVII Niedziela zwykła

1. Przeżywamy Dzień Papieski . Młodzież po Mszach Św. zbiera drobne ofiary do puszek na Dzieło Nowego Tysiąclecia - "Bóg zapłać". Także podziękowanie za ofiary złożone na składkę na renowację świątyni.
2.Liturgiczne wspomnienia tygodnia:
piątek - wsp. Bł. Honorata Koźmińskiego, kapłana
3.W piątek także przypada 100 rocz. zakończenia Objawień Fatimskich . Nie będzie procesji z figurą Matki Bożej Fatimskiej, ale Nabożeństwo odbędzie się w świątyni.
4.Lista kandydatów do Nowej Rady Duszpasterskiej jest wywieszona na tablicy ogłoszeń . Gdyby ktoś ze zgłoszonych osób nie chciał przystąpić do Rady, bardzo proszę o kontakt. Pełny skład Rady Duszpasterskiej ogłosimy w przyszłą niedzielę .
5.W środę o godz. 16.30 będzie spotkanie z aspirantami - zapraszamy chłopców, którzy chcieliby służyć przy ołtarzu.
6."Bóg zapłać" za sprzątanie świątyni. Prosimy dalej z nr-ów 285 – 292 A.
7.Klub Kobiet Kreatywnych GRACJA prowadzi zajęcia z aerobiku, które odbywają się na sali gimnastycznej Szkoły w Szynwałdzie do końca czerwca. Zapisy podczas zajęć, które odbywają się w każdy wtorek i czwartek o godz. 18.00.

Ogłoszenia Duszpasterskie 2017-10-01 XXVI Niedziela zwykła

1. "Bóg zapłać" za chlebki miłosierdzia przeznaczone na pomoc dla głodujących dzieci; także za ofiary do puszek przeznaczone na pomoc dla ofiar trzęsienia ziemi w Meksyku.
2. Dzisiaj zmiana tajemnic różańcowych.
3. Liturgiczne wspomnienia tygodnia:
poniedź. - wsp. Św. Aniołów Stróżów
środa - wsp. Św. Franciszka z Asyżu
czwartek - wsp. Św. Siostry Faustyny Kowalskiej; po Mszy Św. rano i wieczorem będzie oddanie czci relikwiom Św. Faustyny
sobota - wsp. NMP Różańcowej
4. W tym tygodniu I czwartek, piątek i sobota miesiąca . Spowiedź Św. - w czwartek w Kaplicy od godz. 16.00 , a w Kościele od godz. 16.30; w piątek rano i w Kaplicy i w Kościele od godz. 6.30, a po południu w Kościele od godz. 16.30. O godz. 19.30 będzie Msza Św. dla młodzieży w ramach przygotowania do Sakramentu Bierzmowania. W sobotę o godz. 8.00 rano w Kaplicy Msza Św. z Nowenną do Matki Bożej Dobrej Rady, a po południu o godz. 17.15 w Kościele będzie Różaniec w ramach Nabożeństwa Pierwszo-sobotniego w połączeniu z Mszą Św. i modlitwami za dusze w czyśćcu cierpiące.
5. Także w sobotę włączymy się w Narodowy Różaniec do Granic. Zapraszamy do Kaplicy w Klasztorze Sióstr Służebniczek na godz. 14.00 na wspólne rozważanie i modlitwę 4 części Różańca Świętego.
6. Przyszła niedziela to tradycyjny Dzień Papieski; młodzież po Mszach Św. będzie zbierać drobne ofiary do puszek na Dzieło Nowego Tysiąclecia jako pomoc dla biednej uczącej się młodzieży.
7. Odszedł od nas śp. Józef Wiech - polecajmy go Bożemu Miłosierdziu.
8. "Bóg zapłać" za sprzątanie świątyni. Prosimy dalej z nr-ów 275 – 284.

Wybory do Rad Duszpasterskich

W myśl Statutu Rad Duszpasterskich Diecezji Tarnowskiej - Za swój podstawowy cel Rada Duszpasterska ma współodpowiedzialne wspieranie kapłanów w organizacji życia duszpasterskiego danej wspólnoty. W związku z upływem kadencji wybranych przed 5 laty Parafialnych Rad Duszpasterskich, Ks. Bp Ordynariusz zarządził w całej Diecezji nowe wybory do tychże Rad w dniu 15 października 2017 r. W skład Rady Duszpasterskiej wchodzą trzy grupy członków: wybrani, urzędowi oraz mianowani przez Księdza Proboszcza. Z urzędu do Rady należą: Proboszcz piastujący równocześnie funkcję przewodniczącego Rady, Ks. wikariusz, p. kościelny oraz przedstawiciel stowarzyszeń katolickich działających na terenie parafii.

KALENDARIUM WYBORÓW RAD DUSZPASTERSKICH W DIECEZJI TARNOWSKIEJ w roku 2017:
- do 7 października (sobota) – proces zgłaszania kandydatów
- 8 października (niedziela) – podanie do wiadomości publicznej nazwisk kandydatów
- 15 października (niedziela) – WYBORY Rady Duszpasterskiej

Ogłoszenia Duszpasterskie 2017-09-17 XXIV Niedziela zwykła

1."Bóg zapłać" za ofiary składane dzisiaj do puszek na pomoc dla O. Zenona misjonarza w Rosji.
2.Liturgiczne wspomnienia tygodnia:

poniedziałek - Święto Św. Stanisława Kostki, zakonnika, Patrona Polski środa - wsp. Św. Andrzeja, kapłana, Pawła i towarzyszy, męczenników koreańskich
czwartek - Święto Św. Mateusza, Apostoła i Ewangelisty sobota - wsp. Św. O. Pio z Pietrelciny, kapłana

3.Wyjazd do Słopnic członków "Apostolstwa Pomocy Duszom Czyśćcowym" na spotkanie diecezjalne będzie w sobotę 23 września sprzed remizy w Szynwałdzie o godz. 7.15
4."Bóg zapłać" za sprzątanie świątyni. Prosimy dalej z nr-ów 253 – 260.
5.W przyszłą niedzielę po każdej Mszy Św. będą zbierane podpisy pod projektem ustawy "Zatrzymaj aborcję". Osoby które będą chciały się wpisać na listę pod tym projektem muszą podać swoje dane łącznie z peselem.
6.Biblioteka Publiczna w Szynwałdzie zaprasza na spotkanie autorskie
z Szynwałdzianką Zofią Kleszcz z domu Kołodziej, które odbędzie się w przyszłą niedzielę 24 września o godz. 17.00 w budynku biblioteki
7.W myśl Statutu Rad Duszpasterskich Diecezji Tarnowskiej - Za swój podstawowy cel Rada Duszpasterska ma współodpowiedzialne wspieranie kapłanów w organizacji życia duszpasterskiego danej wspólnoty. W związku z upływem kadencji wybranych przed 5 laty Parafialnych Rad Duszpasterskich, Ks. Bp Ordynariusz zarządził w całej Diecezji nowe wybory do tychże Rad w dniu 15 października 2017 r. W skład Rady Duszpasterskiej wchodzą trzy grupy członków: wybrani, urzędowi oraz mianowani przez Księdza Proboszcza. Z urzędu do Rady należą: Proboszcz piastujący równocześnie funkcję przewodniczącego Rady, Ks. wikariusz, p. kościelny oraz przedstawiciel stowarzyszeń katolickich działających na terenie parafii.
KALENDARIUM WYBORÓW RAD DUSZPASTERSKICH W DIECEZJI TARNOWSKIEJ w roku 2017:
- do 7 października (sobota) – proces zgłaszania kandydatów
- 8 października (niedziela) – podanie do wiadomości publicznej nazwisk kandydatów
- 15 października (niedziela) – WYBORY Rady Duszpasterskie

« 1 2 3 4
...
31 »