Galeria
Galeria
Warto wiedziećSzybki kontakt
Szynwałd 1
33-158 Szynwałd
woj. małopolskie
tel. 14 6742 012
szynwald@diecezja.tarnow.pl

Ważne informacje
Porządek Mszy Św. Kancelaria parafialna Kontakt Czytania na każdy dzień
Kalendarz parafialny
Aktualności

Ogłoszenia Duszpasterskie 2018-04-22 IV Niedziela Wielkanocny

1. Dzisiaj Światowy Dzień Modlitw o Powołania rozpoczynający tydzień modlitw w tej intencji. W czwartek wieczorem będzie Msza Św. ze specjalną modlitwą w intencji już powołanych i z prośbą o nowe powołania do służby kapłańskiej w naszej diecezji i naszej parafii.
2. Liturgiczne wspomnienia tygodnia:

poniedź. - Uroczystość Św. Wojciecha, bpa i męczennika, głównego patrona Polski,
środa - Święto Św. Marka Ewangelisty.

3. W przyszłą niedzielę będziemy przeżywać Odpust w Kaplicy na Św. Górze ku czci Matki Bożej Dobrej Rady. Tradycyjnie nie będzie Mszy Św. o godz. 11.00 tu w Kościele Parafialnym, natomiast suma odpustowa o godz. 11.00 będzie w Kaplicy na Św. Górze . Poprowadzi ją i Słowo Boże wygłosi Ks. Prof. Tadeusz Pabian - wykładowca filozofii w naszym Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie.
4. Odeszła od nas do wieczności śp. Zofia Kantor - polecajmy jej duszę Bożemu Miłosierdziu.
5. "Bóg zapłać" za sprzątanie świątyni. Prosimy w dalszym ciągu z nr-ów 31 B – 40 A .
6. Katolicka Szkoła Podstawowa w Tarnowie zaprasza rodziców i dzieci na dzień otwarty organizowany w budynku szkoły przy ul. Warzywnej 3 w dniu 26 kwietnia, tj. w czwartek, w godz. 15.00 do 18.00. Będzie możliwość uczestnictwa w zajęciach szkolnych oraz spotkania się z nauczycielami i rodzicami naszych uczniów, a także zapoznania się z ofertą szkoły - Dyrektor szkoły - P. Katarzyna Duraj, serdecznie zaprasza.

Ogłoszenia Duszpasterskie 2018-04-02 Poniedziałek Wielkanocny

1. Przypominamy , że dzisiaj nie ma Mszy Św. po południu, a składka przeznaczona na KUL i UP Jana Pawła II.
2. Przeżywamy Oktawę Uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego. W piątek z tej racji nie ma postu.
3. W tym tygodniu I czwartek, piątek i sobota miesiąca. Spowiedź Św. we czwartek od godz. 17.00, w piątek rano od godz.6.30 w kościele i w kaplicy, po południu od godz. 17.30.
4. W piątek o godz. 15.30 będzie Uroczystość przyjęcia Sakramentu Bierzmowania przez młodzież z naszej Parafii i także młodzież z Parafii Pogórska Wola. Bierzmowania udzieli Ks. Biskup Leszek Leszkiewicz. Składka z tej Mszy Św. jest przeznaczona na Fundację Ks. Abpa Jerzego Ablewicza pomagającej zdolnej a niezamożnej młodzieży.
5. W sobotę o godz. 8.00 w kaplicy będzie Msza Św. z Nowenną do Matki Bożej Dobrej Rady , a wieczorem o godz. 17.30 będzie nabożeństwo I-sobotnie do Matki Bożej i Msza Św. za dusze czyśćcowe od Apostolstwa.
6. Zbliża się rozpoczęcie V Synodu Diecezji Tarnowskiej. Pierwsze spotkanie Parafialnych Zespołów Synodalnych w naszym dekanacie Tarnów-Wschód odbędzie się w sobotę w Kościele Parafialnym w Łękawicy o godz. 16.00.
7. Najbliższa niedziela to Uroczystość Bożego Miłosierdzia i to także Święto Patronalne Caritas. Po Mszach Św. chętni będą mogli oddać cześć przez ucałowanie relikwii Św. Siostry Faustyny - Apostołki Miłosierdzia. Rano po Mszy Św. będzie zmiana tajemnic różańcowych . Składka jako druga w miesiącu będzie przeznaczona na renowację naszej świątyni, a drobne ofiary do puszek na Caritas.
8. Odszedł do wieczności śp. Władysław Prokop - polecajmy jego duszę Bożemu Miłosierdziu . Pogrzeb śp. Władysława będzie jutro o godz. 15.00.
9. "Bóg zapłać" za sprzątanie świątyni. Prosimy w dalszym ciągu z nr-ów 8 – 8 C i 16 B – 18.

Wielkanoc

Wielkanoc to najstarsze i najważniejsze święto chrześcijańskie upamiętniające zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.Dokładnie te wydarzenia opisuje święty Jan ewangelista: "Pierwszego dnia po szabacie, wczesnym rankiem, gdy jeszcze było ciemno, Maria Magdalena udała się do grobu i zobaczyła kamień odsunięty od grobu. Pobiegła więc i przybyła do Szymona Piotra i do drugiego ucznia, którego Jezus miłował, i rzekła do nich: "Zabrano Pana z grobu i nie wiemy, gdzie Go położono". Wyszedł więc Piotr i ów drugi uczeń i szli do grobu. Biegli oni obydwaj razem, lecz ów drugi uczeń wyprzedził Piotra i przybył pierwszy do grobu. A kiedy się nachylił, zobaczył leżące płótna, jednakże nie wszedł do środka. Nadszedł potem także Szymon Piotr, idący za nim. Wszedł on do wnętrza grobu i ujrzał leżące płótna oraz chustę, która była na Jego głowie, leżącą nie razem z płótnami, ale oddzielnie zwiniętą na jednym miejscu. Wtedy wszedł do wnętrza także i ów drugi uczeń, który przybył pierwszy do grobu. Ujrzał i uwierzył. Dotąd bowiem nie rozumieli jeszcze Pisma, które mówi, że On ma powstać z martwych" (J 20,1-9). Wielka Niedziela jest pierwszym dniem wielkanocnego okresu świątecznego zwanego oktawą wielkanocną. Okres Wielkanocny rozpoczyna się wigilią wielkanocną. Czas tej radości trwa w liturgii 50 dni i kończy się niedzielą Zesłania Ducha Świętego. W 40 dniu obchodzona jest uroczystość Wniebowstąpienia Pana Jezusa. (S.P fot.Stanisław Plebanek).
 

Procesja Rezurekcyjna na Wielkanoc w nasze Parafii 1 kwietnia 2018 roku

Zobacz więcej zdjęć na Facebooku ››

Święcenie pokarmów

Święcenie pokarmów w Wielką Sobotę w Szynwałdzie (S.P fot.Stanisław Plebanek).

Zobacz wszystkie zdjęcia w Galerii ››
Wielka Sobota

Jest to przedostatni dzień Wielkiego Tygodnia poprzedzający święto Zmartwychwstania. Jest to czas żałoby po ukrzyżowanym Jezusie Chrystusie. W Wielką Sobotę wierni modlą się przy Grobie Pańskim rozważając Mękę i Śmierć Chrystusa. Zgodnie ze starym polskim obyczajem, przy symbolicznym Grobie Pańskim czuwa warta u nas są to strażacy w galowych mundurach. W Polsce i niektórych sąsiednich krajach tradycyjnie wierni przynoszą do kościoła w tym dniu potrawy wielkanocne aby je poświęcić. Święci się chleb - na pamiątkę tego, którym Jezus nakarmił tłumy na pustyni, mięsa - na pamiątkę baranka paschalnego, którego spożywał Jezus podczas uczty paschalnej z uczniami w Wieczerniku oraz jajka, które symbolizują nowe życie. W kościołach święcony jest ogień, paschał i woda chrzcielna, odnawiane są także przyrzeczenia sakramentu chrztu świętego. Wieczorem rozpoczynają się obchody Wigilii Paschalnej - w myśl przepisów liturgicznych jej ceremonie należą już jednak do Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego. Kończy się adoracja przy Grobie Pańskim najświętszy Sakrament zostaje przeniesiony do tabernakulum (S.P).

Jak przeżyć Wielką Sobotę?Jak przeżyć Wigilię Paschalną?


Plenerowa Droga Krzyżowa

Plenerowa Droga Krzyżowa z pod Kościoła parafialnego w Szynwałdzie do kaplicy na Świniogórze. Droga Krzyżowa prowadziła przez kręte drogi Szynwałdu. Zobacz więcej zdjęć na Facebooku ›› (S.P fot.Stanisław Plebanek).
Wielki piątek.

W Wielki Piątek kościół katolicki nie sprawuje liturgii eucharystycznej jest to dzień najgłębszej żałoby, skupienia, powagi, wzmożonej pobożności i gorliwych praktyk religijnych. Tego dnia obowiązuje post ścisły. W Wielki Piątek odprawiane są nabożeństwa Drogi Krzyżowej. Wielkopiątkowa liturgia jest pamiątką zwycięstwa odniesionego przez ukrzyżowanego Jezusa Chrystusa. Na początku celebrans przez chwilę leży krzyżem przed ołtarzem. W tym czasie wierni klęczą. Dalej następuje Liturgia Słowa Bożego - w jej skład wchodzą dwa czytania, psalm oraz opis Męki Pańskiej z Ewangelii świętego Jana. Centralnym wydarzeniem liturgii wielkopiątkowej jest adoracja Krzyża. Zasłonięty fioletowym suknem Krzyż wnosi się przed ołtarz. Celebrans stopniowo odsłania ramiona Krzyża i śpiewa trzykrotnie: "Oto drzewo Krzyża, na którym zawisło zbawienie świata", na co wierni odpowiadają: "Pójdźmy z pokłonem". Po kazaniu następuje Adoracja Krzyża, podczas której kapłani, służba liturgiczna i wierni całują rany Jezusa na krzyżu. Jest on aż do Wigilii Paschalnej najważniejszym punktem w kościele.W Wielki Czwartek odprawia się mszę świętą Wieczerzy Pańskiej

Jest ona pamiątką ostatniej wieczerzy którą Jezus spożył ze swoimi uczniami na dzień przed męką i śmiercią na krzyżu. Podczas tej wieczerzy Jezus przemienił chleb w swoje ciało i wino w krew. Został w ten sposób ustanowiony sakrament Eucharystii, ta celebracja rozpoczyna święte Triduum paschalne. Z sakramentem Ciała i Krwi Pańskiej związana jest posługa kapłańska, kościół świętuje ustanowienie przez Jezusa sakramentu kapłaństwa. Święty Jana pisze że podczas tej wieczerzy Jezus umył uczniom nogi na znak pokory i wskazując, że mają być sługami. Miłość ta ma polegać na codziennej służbie bliźniemu według słów Jezusa: "Jeżeli więc Ja, Pan i Nauczyciel, umyłem wam nogi, to i wyście powinni sobie nawzajem umywać nogi. Dałem wam bowiem przykład, abyście i wy tak czynili, jak Ja wam uczyniłem." Po Wieczerzy Jezus z apostołami poszedł do ogrodu Getsemani aby tam się modlić i wypowiedział te słowa: "Ojcze mój, jeśli to możliwe, niech mnie ominie ten kielich! Wszakże nie jak Ja chcę, ale jak Ty" (Mt 26,39). Po modlitwie Jezus został zdradzony przez Judasza i pojmany przez żołnierzy, wtedy to wszyscy apostołowie opuścili Jezusa. W nocy w domu Kajfasza, najwyższego kapłana Wysoka Rada orzekła, że Jezus powinien być skazany na śmierć. W wielki czwartek podczas mszy zostaje przeniesione Ciało Chrystusa do ciemnicą, będzie przy nim można czuwać do późnych godzin wieczornych. W czasie mszy po odśpiewaniu hymnu Chwała na wysokości Bogu, milkną organy, dzwony a dzwonki są zastępowane stukotem drewnianych kołatek. Tabernakulum jest puste i otwarte, gaśnie wieczna lampka a ołtarz stoi pusty. (S.P)

Homilia Ks. Carlosa Damaglio - Niedziela palmowa czyli Męki Pańskiej


NIE bój się, Synaj #11 – Tarnów. 25 marzec Niedziela Palmowa

10:00 Zawiązanie wspólnoty/katecheza/uwielbienie
11:30 Posiłek
12:30 Słowo biskupa Tarnowskiego
13:00 Droga Krzyżowa
14:30 Eucharystia

« 1 2 3
...
33 »