Diecezja Tarnowska

Położenie

Diecezja tarnowska położona jest w części województwa małopolskiego i podkarpackiego w metropolii krakowskiej i graniczy z archidiecezją krakowską i diecezjami kielecką, sandomierską i rzeszowską. Południowa granica diecezji pokrywa się z częścią granicy południowej Polski.

Historia

Diecezja tarnowska została utworzona przez cesarza Józefa II 20.09.1783 r. z galicyjskiej części diecezji krakowskiej. Na jej pierwszego biskupa cesarz powołał ks. Jana Duwalla. Kanonicznie powstanie diecezji potwierdził papież Pius VI w bulli "In suprema beati Petri cathedra" W związku z tym, że w roku 1785 zmarł biskup nominat Jan Duwall, papież Pius VI na wniosek cesarza Józefa II mianował biskupem tarnowskim ks. Floriana Amanda Janowskiego, który objął rządy pasterskie w nowej diecezji we wrześniu 1786 roku.
Na początku XIX wieku na kilkanaście lat diecezja tarnowska została zlikwidowana. W 1821 r. została erygowana diecezja tyniecka z siedzibą w Tyńcu, a jej pierwszym biskupem został mianowany ks. Grzegorz Ziegler. W 1826 r. stolica diecezji została przeniesiona do Tarnowa, a diecezja otrzymała nazwę "tarnowska".
Od czasu powstania diecezji w 1786 r. przez kolejne ponad dwieście lat granice diecezji były zmieniane ze względu między innymi na zmianę granic państwowych. Obecne granice diecezji zostały ustalone w 1992 r. na mocy dekretu Stolicy Apostolskiej "O ustanowieniu i określeniu granic diecezji i prowincji kościelnych w Polsce".
Dla Szynwałdu szczególnym okresem w dziejach diecezji były lata 1840-1850, kiedy biskupem tarnowskim był urodzony w naszej parafii bp Grzegorz Józef Wojtarowicz, który w roku 1850 został zmuszony przez władze zaborcze do rezygnacji.

• Obszar diecezji tarnowskiej ok. 7.566,25 km2
  • Liczba mieszkańców ok. 1.119.740
  • Liczba dekanatów 43
  • Liczba parafii 446, w tym:
    • prowadzonych przez księży diecezjalnych 422
    • prowadzonych przez księży zakonnych 15
    • parafia wojskowa 1
  • Liczba rektoratów 4
  • Liczba księży diecezjalnych 1457, w tym:
    • pracujących w diecezji 985
    • księży emerytów i rencistów 186
    • księży studiujących 31